Katerega od teh načinov in pristopov izbrati, da bo najučinkovitejši in najmanj naporen? Naše babice bi nam gotovo svetovale, da vse lepotilne snovi najdemo v naravi in nam kozmetike sploh ni potrebno kupovati.
Ja, nasveti babic so največkrat najbolj modri. Tega se zavedajo tudi v kozmetični industriji, ki vedno bolj stremi k pridevniku naravno iz česar pride magična besedna zveza naravna kozmetika, ki ima vedno večjo kupno moč. Naivno je verjeti, da je naravna kozmetika točno to, o čemer govorijo babice. Naravna kozmetika niso olupljene kumarice na obrazu in vsekakor skoraj nikoli ne more biti 100% naravna. Pa vendar je boljša in največkrat tudi dražja izbira.
Obstaja ogromno receptov za naravno kozmetiko, ki nam pomagajo pripraviti svoje lastne obrazne, lasne in telesne hranilne maske. Vendar je lažje seči po tubi že narejene “naravne maske”, jo stisniti, se namazati, malo počakati, se nato umiti in na koncu dobiti občutek, da je naše telo vpilo sokove naravnih sadežev. Do neke mere jih vsekakor je, vendar to nikoli ne bo enako, kot če olupljene kumarice položimo direktno na naše telo. Vendar je proces takšnega početja toliko težji. Za takšno početje že skoraj rabiš pomočnika. Vsekakor je že narejena naravna kozmetika bolj praktična, dišeča in prijetnejša na dotik.
Naravna ali nenaravna kozmetika? Obe imata svoje učinke lepšanja in pomlajevanja, le da nenaravna deluje na kožo bolj agresivno ter zato tudi bolj kratkoročno. Prava naravna kozmetika nikoli ni sestavljena iz sintetičnih maščob, olj, barv in dišav. Vsebuje lahko rastlinske dodatke, če je le mogoče kontroliranega biološkega izvora. Živalskega izvora sta lahko le vosek in med. Kot že rečeno, naravna kozmetika skoraj nikoli ni 100%, je pa to lahko le v obliki stiskanih olj iz različnih plodov.
Eni takih so plodovi arganovega drevesa, ki so podobni majhnim, rumenim slivam. Olje je rumeno-oranžno-rdeče barve in ima okus, ki je podoben orehovemu olju. Arganovo drevo (lat. Argania Spinosa) spada med najstarejša drevesa na našem planetu. Z znanstvenega, predvsem medicinskega stališča je arganovo olje zelo dragoceno, saj vsebuje več kot 80% nenasičenih maščobnih kislin, antioksidante in vrsto drugih učinkovin, ki lahko imajo zdravilni učinek na naš organizem.
Arganovo olje vsebuje ogromno vitamina E, ki dokazano lovi proste radikale ter učinkuje proti glivicam in bakterijam. Imunološko delovanje arganovega olja je grajeno na podlagi dragocenih snovi, ki so v njem prisotne. Arganovo olje lahko pomaga pri različnih težavah v našem organizmu, saj je antioksidant, razkužilo, vlažilec, fungicid, baktericid, pospeševalec prekrvavitve, pomlajevalec celic in krepitelj imunskega sistema. Vse to dobimo v steklenički stisnjenih arganovih plodov.
V naravni medicini se arganovo olje uporablja na področjih kožnih težav, težav z lasmi, šibko veznega tkiva (celulit), obolenja sklepov, zmanjševanja nevarnosti obolenja za rakom, pri težavah srca in ožilja, pri motnjah prekrvavitev, motnjah presnove maščob … V kozmetiki pa ga največkrat uporabljamo za blaženje nastajanja gub in pomladitve izgleda kože, kar sta dve stvari, pred katerimi bežimo vsi. Z arganovim oljem torej lahko staranje takorekoč upočasnimo in zopet pridemo do slogana o lepoti in njenem naključju, vendar z arganovim oljem vsaj na naraven način.